logo

Prawidłowa wycena przedsiębiorstwa.

logo

Każdego roku tysiące podmiotów gospodarczych w Polsce zmienia właściciela. Dzieje się tak ponieważ przedsiębiorstwa są sprzedawane, przejmowane lub dochodzi do fuzji dwóch lub więcej firm. Czasami uczestnikami takich procesów są duże podmioty, czasami małe.


W tym pierwszym przypadku częściej potrzebna jest…

W tym pierwszym przypadku częściej potrzebna jest wycena firmy po to aby nabywca wiedział co kupuje i ile to jest warte. Wydawać by się mogło, że sprzedaż firmy to nic szczególnego, lecz te podmioty składają się z bardzo wielu elementów jak budynki, różne maszyny, technologia, pojazdy.

Wszystko to jest trudne do oszacowania oddzielnie, a co dopiero łącznie. Dlatego też wyceny przedsiębiorstw są przeprowadzane przez rzeczoznawców, którzy krok po kroku dokonują analizy wartości majątkowej poszczególnych elementów. Rzeczoznawca wykonując wyceny przedsiębiorstw bierze pod uwagę wartość bazową, stopień amortyzacji, stan ogólny i ceny rynkowe. Po tym ustala konkretną wartość, która jest najbliższa prawdzie poprzez uwzględnienie wszystkich tych czynników.

Wycena przedsiębiorstw jest więc skomplikowanym procesem, który wymaga nieco czasu, ale warto go przeprowadzić, aby nie sprzedać przedsiębiorstwa zbyt tanio, ani nie wycenić go zbyt drogo, bo nie będzie w ogóle zainteresowania. Każda wycena przedsiębiorstwa sprawia, że potencjalni nabywcy są bardziej zainteresowaniu, chociaż nie zawsze cena ich satysfakcjonuje. Jednak przecież negocjacje to rzecz normalna.

Najnowsze komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

logo
logo
Zaprojektował Elegant Themes